नेपाली कांग्रेसका १२ केन्द्रीय सदस्यहरुको सरकारलाई १० बुँदे अपिल


हरेकपल April 9, 2020

यतिवेला विश्व कोरोना भाइरस (कोभिड–१९) को जघन्य महामारीबाट आक्रान्त बनेको छ । संसारका लगभग शतप्रतिशत देशहरु यसको प्रकोपमा परेका छन् । यो मानव सभ्यतामाथिकै दुर्लभ संकट हो । सरकार भनेको जनताको अभिभावक हो । नेपालजस्ता विकासशील राष्ट्रका लागि त यस्ता महामारी गम्भीर चुनौती र खतरा हुन् । अहिले हामी यही संकट झेलिरहेका छौँ ।

कोरोनाले विश्वव्यापी रुप लिएसँगै हामीसँग लकडाउनको विकल्प थिएन र निकै अघिबाटै देखाइनुपर्ने तदारुकता ढिलै भए पनि अवलम्बन गर्नु सराहनीय कदम थियो । जनतालाई जस्तासुकै संकटबाट पनि जोगाउन र बचाउन सक्ने सामर्थ्य सरकारसँग हुनुपर्दछ । अहिलेको संकटबाट नेपाली जनतालाई बचाउनु र अभिभावकत्व दिनु वर्तमान सरकारको दायित्व हो ।

लकडाउन मात्र सम्पूर्ण समस्याको समाधान होइन । त्यसैले नेपालले अवलम्बन गर्नुपर्ने केही विकल्पहरुका बारेमा सरकारको ध्यानाकर्षण गराउन चाहन्छौँ ।

१.अहिलेसम्म भइरहेको परीक्षणको गति अत्यन्त सुस्त छ। यस्तो गतिमा गरिने परीक्षणले भाइरस संक्रमित व्यक्तिको तीव्रगतिमा पहिचान हुन सक्दैन । तसर्थ सरकारले परीक्षणको दायरा र गति बढाउनुपर्दछ । यसका लागि परीक्षण केन्द्रहरू अविलम्ब थपिनुपर्दछ । साथै कोरोना भाइरसबाट संक्रमित व्यक्तिको पहिचानका लागि आवश्यक पर्ने परीक्षणका लागि चाहिने परीक्षण किट, पिपिईलगायत स्वास्थ्य उपकरण तथा सामग्रीको बन्दोबस्त गरिनुपर्छ, जसका कारण कोरोना नियन्त्रण अभियानमा कुनै पनि कारणले अवरोध उत्पन्न नहोस् ।

२.यस माहामारीकै कारण विदेशबाट नेपाल आउन चाहने नेपालीहरुलाई सहजै आउनदिने व्यवस्था मिलाइनुपर्छ । सीमामा आइपुगेका नेपाली दाजुभाइ–दिदी बहिनीलाई नेपाल प्रवेश गराई क्वारेन्टाइनमा राखिनुपर्छ । आवश्यक स्वास्थ्य परीक्षणको प्रक्रि पूरा भएपछि मात्र घर जाने व्यवस्था मिलाइनुपर्दछ ।

३.विश्वव्यापी कोरोना संक्रमणको महामारीबाट राष्ट्र आक्रान्त बनेको समयमा आफ्नो जीवनलाई उच्च जोखिममा राखेर जनसेवामा अहोरात्र खटिएका स्वास्थ्यकर्मी, सुरक्षाकर्मीलगायतका सम्बन्धित सबै व्यक्तिहरुको बारेमा सरकार गम्भीर र जिम्मेवार बन्नुपर्दछ । सुरक्षाकर्मीहरुको तलब कटाउने कार्य सर्वथा अनुचित छ । सरकारको यो निर्णयले यस अभियानमा लागेका सुरक्षाकर्मीलाई निरुत्साहित तुल्याएको छ ।

४.स्वास्थ्यकर्मीलगायतका सम्बन्धित सबैको आर्थिक सुरक्षा र प्रोत्साहनस्वरुप बिमा र यथेष्ठ भत्ताको व्यवस्था गरिनुपर्छ ।

५.यस संकटको समयमा खर्च कटौती गर्नको लागि सांसद विकास कोषको रकम कोरोना भाइरस नियन्त्रण कोषमा राखिनुपर्दछ । साथै पूर्वपदाधिकारीले पाउने सुविधा र सुरक्षासमेत कटौंती गर्दै जनताको हितमा लगाउनुपर्दछ ।

६.दैनिक ज्याला मजदुरी गरेर बाँच्ने गरिब नेपालीहरु तथा वृद्ध–वृद्धाका लागि यथोचित राहतको व्यवस्था गरिनुपर्दछ ।

७.संसारभर रहेका नेपालीहरुको स्वास्थ्य अवस्थाका बारेमा विदेशस्थित नेपाली दूतावास र अन्य कूटनीतिक माध्यमबाट जानकारी हासिल गरी आवश्यक सहयोग गर्नुपर्दछ ।

८.यस महामारीका कारण नेपालीहरुको दैनिक जनजीवन अस्तव्यस्त बन्दै गएको छ । किसानहरुका पशुचौपाया समेत खाद्यान्नको अभावमा परेर मर्ने खतरा बढेको छ । सरकारले यस विषयलाई समेत गम्भीरतापूर्वक लिई उपयुक्त कदम चाल्नुपर्दछ ।

९.इतिहासमा बिरलै आइपर्ने यस्ता महामारी र घनघोर संकटसँग हामी सबै नेपाली एकजुट भएर जुझ्नुको विकल्प छैन । यस्तो विपद्को वेलामा सरकार चलाउने मुख्य व्यक्तिले टर्रो र गैरजिम्मेवार अभिव्यक्ति दिनुहुँदैन ।

१०.राष्ट्र संकटबाट गुज्रिरहेको यस संवेदनशील घडीमा भष्ट्राचारको कल्पना गर्नु र त्यसमा संलग्न हुनु निम्नकोटीको अपराध हो । यस्ता अपराधीहरुलाई राष्ट्रले माफ गर्न सक्तैन । अहिले कुनै कारणबाट त्यस्ता पात्र र प्रवृत्तिले उन्मुक्ति पाए पनि उचित समयमा उनीहरु दण्डित हुनेछन् ।

हामी नेपालीहरूले आफ्नो देशको मात्र होइन, संकट परेको वेला विश्वलाई नै योगदान दिन सक्छन् भन्ने सन्देश दिँदै आफ्नो कुशल नेतृत्व र भूमिका प्रदर्शन गर्न सक्नुपर्दछ ।

नेपाली कांग्रेसका केन्द्रीय सदस्यहरु
डा. चन्द्र भण्डारी, धनराज गुरुङ, कमला पन्त, रत्ना शेरचन, गुरुराज घिमिरे, गगन थापा, बद्री पाण्डे, जीवन परियार, प्रदीप पौडेल, रामकृष्ण यादव, कल्याण गुरुङ, किरण यादव ।

जय नेपाल । 
२०७६।१२।२७