नक्सा देवत्वकरण र उन्माद


हरेकपल May 25, 2020

नेपाल सरकारले लिम्पियाधुरा, कालापानी र लिपुलेक समावेश गरी नेपालको नक्सा जारी गरेको छ र निशानछापमा समेत सच्याउन संविधान संशोधनको प्रस्ताव संसदमा प्रस्तुत गरेको छ । विगत डेढ दशकदेखि नेपालको भूमिमा निर्माण गरेको राजमार्गको उद्घाटन भारतीय पक्षले गर्नु पहिले नै गत कार्तिकमा सो भूमिलाई भारतमा समावेश गरी नक्सा जारी गरेको थियो । भारतको यस्तो हेपाहा प्रवृत्तिविरुद्ध नेपालमा जनमत सिर्जना भयो । भारत र चीन दुवैले लिपुलेक हुँदै व्यावसायिक राजमार्ग खोल्ने सहमति गरेका थिए । जसको भूमि हो, उसैलाई कुनै सूचना, सम्पर्क र सहभागी नगराई दुई ठूला छिमेकी देश चीन र भारतले गरेको त्यो सहमतिकै कारण अहिले भारतीयहरूले नेपाली भूमिमा बनेको मार्गको उद्घाटन र नक्सा जारी गर्ने साहस गरेका हुन् भन्ने देखिन्छ । चारदशक अघिसम्म लिम्पियाधुरासम्मको जमीन नेपालको नक्सामा थियो तर पछि कुन कारण वा कसको गल्तीले त्यो नक्सा प्रकाशित हुन छाड्यो । अहिले ढिलै भए पनि वर्तमान सरकारले आफ्नो भूमि समेटेर नक्सा जारी गर्नुलाई सबै देशभक्त नेपालीहरूले प्रशंसा गरेको छन् र सरकारको समर्थन गरेका छन् । नक्सा पुनर्मुद्रण गरी जारी हुनुमात्र समाधान होइन भन्ने हेक्का नराखी जस लिने होड तीव्र छ । नेकपामा यो होड चर्को छ । लिपुलेक प्रकरणमा कोरोना छाँयामा परेको छ,

सगरमाथामाथि चिनियाँ संचारमाध्यमहरूका हल्ला र सिंहदरवारको मुटुमा चिनिया नागरिकले सुरक्षाकर्मीमाथि गरेको सामूहिक हातपात ओझेलमा परेको छ । भारत र चीनसँगै रहेका अन्य सीमा प्रश्नहरू लुकेका छन् । लिपुलेकलाई भारत र चीनले द्विपक्षीय मार्ग बनाउन गरेको सहमतिलाई थाहा नपाएजस्तो गरी चीन पन्छिदै भन्न लागेको छ : यो विषय नेपाल र भारतका बीचको भएको हुनाले वार्ताद्वारा सहमतिमा खोज्नु पर्दछ । नेपाललाई वेवास्ता गरी सम्झौता गर्ने र भारतलाई हौस्याउने तर नेपालले प्रश्न उठाएपटि आफू साखुल्ले हुने चीनको रणनीति बुझिनसक्नुको छ । कम्युनिष्ट पार्टीलाई एक गराउन, नेताहरूको आपसी झगडा मिलाउन सक्रिय हुने चीनले नेपाली जनताले आफ्नो भूअखण्डता, सार्वभौमिक स्वतन्त्रताको प्रश्न उठाइरहदा किन पन्छिन खोजिरहेको छ ? उल्टै भारतीय सञ्चारमाध्यम र जिम्मेदारहरू भने चिनिया उक्साहटमा नेपालले भारतसंग निहूँ खोजिरहेको भ्रम छर्न व्यस्त छन् । भारतीय सञ्चारमाध्यमहरूका तुच्छ प्रस्तुतिलाई नेपालले सभ्य तरीकाले उत्तर दिनु पर्दछ । नेपाली कांग्रेसका नेता डा. मिनेन्द्र रिजालले भारतीय पत्रकारको प्रश्नको जवाफमा : संसदमा आफू प्रतिपक्षको कुर्सीमा वसे पनि राष्ट्रियताका विषयमा प्रधानमन्त्रीसँगै छु भन्नु र भारतीय सिने जगतमा चर्चित नेपाली कलाकार मनीषा कोइरालाले आफूले कला र श्रममात्र बेचेको भनी दिएको जवाफ नै पर्याप्त छ । प्रधानमन्त्री ओलीले संसदमा अत्यन्त असंसदीयशैली र भाषामा भारतको कोरोना कडा र चीनको कोरोना नरम, अनि सत्यमेव जयते हो कि सिंहमेव जयते भनी गर्नुभएको प्रश्न भने लज्जाजनक छ ।

यतिखेर जारी नेपालको नक्सा, यसैकारण नेकपामा प्रधानमन्त्री ओलीको देवत्वकरण, राष्ट्रवादको भयावह उन्माद, भारतीय संचारमाध्यमहरूको अराजक र उच्छृंखल प्रस्तुति, भारतीय सरकारको हेपाहा चरित्रले नेपालको राजनीतिमा दश रेक्टर स्केलको कम्पन भइरहेको छ । राष्ट्र, राष्ट्रियता, नेपालको भूवास्तविकता, अन्तर्राष्ट्रिय व्यवस्था अनि देशभक्तिको विषयमा सायद यतिखेर डा. बाबुराम भट्टराईका शब्दमा ट्रोलसेना र अरिंगाल सेनाको बिग्बिगी चलिरहेको छ । प्रधानमन्त्री ओलीलाई सर्वश्रेष्ठ महापुरुष, युगपुरुष, ऐतिहासिक पुरुष, साहसिक पुरुष, महान् राष्ट्रवादी नेताजस्ता अनेक मानपदवी विभूषणहरू प्रदान भइरहेका छन् । यी विभूषणको भारी बोक्न उहाँ कति सफल हुनुहुने छ, अहिल्यै नै केही भनिरहनु पर्दैन । तर प्रधानमन्त्रीका कामलाई कुनै दैविक, ऐतिहासिक होइन र अराजकताबाट समस्याको निकास हुँदैन भन्नेहरूमाथि यतिखेर सामाजिक सञ्जालमा समेत अनेक धम्की, चुनौती, हेर्ने र तह लाउनेजस्ता आपराधिक आसयका शब्दावली भरिपूर्ण हुँदैछन् । अनेक भारतीय शासकहरूका तस्वीरसँग असहमत विचार प्रकट गर्नेहरूका तस्वीरहरू जोडेर र भारतीय दलाल भएको प्रमाणपत्र वितरण गर्ने ट्रोल सेना र अरिंगाल सेनाको दिनचर्या जस्तै छ । नेपालमा राष्ट्रवादको प्रमाणपत्र कुनै समयमा राणाहरूले प्रदान गर्थे, कुनै समयमा राजावादीहरूले वितरण गर्थे । लोकतन्त्रको आन्दोलनमा लागेकाहरू सबैलाई अराष्ट्रिय तत्व, (संक्षेपमा ‘अत’) राष्ट्रघाती र विदेशी दलाल, भारतीय दलालका अनेक अलंकारहरू दिने काम निरन्तर छ । विपी कोइरालादेखि गणेशमान सिंह, कृष्णप्रसाददेखि गिरिजाप्रसादसम्म,

महेन्द्रनारायण निधिदेखि शेख इदृशसम्म, मंगलादेवीदेखि शैलजा–नोनासम्म अनेक नेता, कार्यकर्ताहरू ‘अत’को माला लगाउन विवश थिए । जसले नेपालको एकीकरण ग¥यो ऊ अहिले साम्राज्यवादी र जसले लोकतन्त्रकालागि संघर्ष ग¥यो उ अराष्ट्रिय तत्व, कस्तो मूल्यांकन छ हाम्रो ¤ विपी कोइरालाले त नेपालमा लोकतन्त्रका लागि संघर्ष गरेबापत आठ वर्ष जेल, आठ वर्ष निर्वासन र आठ वर्ष अराजक आक्रमण खेप्नु परेको थियो । नयाँ मुलुक फिर्ता गर्न चतुर रणनीति तय गर्ने जंगबहादुर त अब इतिहासबाट बिर्सने अवस्थामा छन् । तर नक्सालाई पुनर्मुद्रण गर्ने निर्णय गर्ने वर्तमान प्रधानमन्त्रीलाई देवता सिद्ध गर्ने र यो काम स्वाभाविक मान्नेहरूलाई विदेशी दलाल प्रमाणित गर्ने भरमग्दुर प्रयास भएको छ । योभन्दा दुर्भाग्य अरु केही हुनसक्देैन । आजको आवश्यकता हो भारतले कव्जा गरेको भूमिलाई कुन रुपमा नेपालको भोगचलनमा ल्याउने, भारत र चीनले मिचिरहेका भूमिहरूलाई र गरिरहेका दावीहरूलाई कसरी गलत सिद्ध गर्ने, र राष्ट्रिय एकताकासाथ देशको स्वतन्त्र सार्वभौेमसत्ता, अखण्डता र एकतालाई सुरक्षित कसरी गर्ने भन्ने नै हो । एकले अर्कालाई प्रमाणपत्र दिदै हिड्नुले देशलाई कुनै लाभ हुँदैन । उल्टो क्षतिमात्र हुनेछ । अहिले प्रमुख प्रतिपक्ष, सबै विचारका राजनीतिक दलहरू र सम्पूर्ण राष्ट्र एकताबद्ध भएको छ । यसैकारण सरकारले शालीन र जिम्मेदार भएर आफूलाई प्रस्तुत गर्नुपर्छ । कूटनीतिमा इमोसन चल्देैन । अहिलेका नीति निर्णयकर्ताहरूले विपी कोइरालाको आत्मवृत्तान्त र जयराज आचार्यले सम्पादन गर्नुभएको प्रा. यदुनाथ खनालको जीवनी अध्ययन गरुन् भन्ने मेरो आग्रह छ ।

लिपुलेक, कालापानी र लिम्पियाधुरा नेपालको हो भन्ने तथ्यहरूलाई इतिहासवेत्ता, भूगोलवेत्ताहरूले स्थापित प्रमाणका आधारमा निरन्तर वहसमा ल्याइरहेका थिए । दुई वर्षको युद्धपश्चात् सन् १९१६ को सुगौली सन्धिमा अंग्रेजहरूले भारतमा मिलान गरेको भूमिलाई समेत नेपालको हो भनी साहित्यकार फणिन्द्र नेपालहरूले निकै वर्ष भयो अभियान चलाएको । अंग्रेजहरूले सिंगो भारतलाई विभाजन गर्दासमेत नेपालको भूमि फिर्ता गरेनन् र तत्कालीन नेपालका शासकहरूले पनि कुनै दावी गरेको सुनिएन । सुगौली सन्धि भारत सरकारसँग नभएको हुनाले अंग्रेजहरू पलायन भएको अवस्थामा त्यो सन्धिको वैधता सकिनुपर्ने थियो तर सशक्त आवाज उठाउन नसक्दा नेपाल खुम्चिएको खुम्चिएकै भयो । अहिले प्रकाशित नक्सामा रहेको भूमि भने नेपालकै थियो । अर्थात् नेपालले नयाँ नक्सा जारी गरेको होइन, पुरानै नक्सालाई पुनर्मुद्रण मात्र गरेको हो । केही असावधानीवस वा उपेक्षाका कारण करिब चालीस वर्षसम्म यसबारे ध्यान पुगेन अथवा शासकीय स्वार्थका कारण आँट भएन । त्यो अलग विषय हो । तर यसलाई नितान्त नयाँ भनेर कुनै पनि हालतमा स्वीकार गर्न सकिदेैन । अनावश्यक रुपमा देवत्वकरण नगरौं ।

नेपालले अहिलेको अवस्थामा के गर्नु पर्ने होला ? सबैका फरक मत होलान् र हुनुपर्दछ । फरक मतहरूको संश्लेषण गरी आउने निष्कर्षनै परिणाममुखी हुनेछ । भारतीय सञ्चारमाध्यमहरूका उत्तेजक प्रचारको लहैलहैमा लागेर हामी पनि असंयमित र अराजक हुनुपर्छ भन्ने मान्यता गलत छ । यसैकारण प्रधानमन्त्री ओलीले संसदमा बोल्दै गर्दा जुन भाषा प्रयोग गर्नुभयो, त्यो अमर्यादित थियो । यहाँनेर केही प्रश्न र सम्भावनाहरू छन्, तिनलाई उठानमात्र गर्दै आज यो लेख अन्त्य गर्छु ।

नेकपाभित्रको रडाको, कोरोनाको आतंकका बीचमा प्रधानमन्त्री अकस्मात् नक्सा पुनर्मुद्रणमा किन सक्रिय हुनुभयो होला ? डेढ दशकदेखि निर्माण भइरहेको लिपुलेकको बाटोबारे तीन वर्ष प्रधानमन्त्री भइसक्दा पनि आफूले थाहा नपाएको बताउने प्रधानमन्त्री भारतीय पक्षले नक्सा जारी गरेको लामो समय मौन र अहिले भारतका रक्षामन्त्रीले लिपुलेक मार्ग उद्घाटन गरेसँगै अकस्मात् कसरी र किन व्यूँझनु भयो होला ? मलाई लाग्छ : उहाँले नेकपाभित्रका सबै विरोधी नेताहरूको मुख बन्द गर्नुभयो । अब विरोध गरेर उहाँलाई हटाउन खोजेमा भारतीय दलाल घोषित हुने खतराको सामना नेताहरूले गर्नुपर्ने हुन्छ । यस्तो खतरा मोल्न कोही पनि तयार हुँदैनन् । अर्थात् ओलीजीको गुम्नै लागेको पदीय दायित्व खतरामुक्त भयो । राष्ट्रवादको नाराका सामु कोरोनाको पीडा नागरिकले कम अनुभव गर्न लागे र सरकारी अव्यवस्था र भ्रष्टाचारका सबै कथाहरू छायाँमा पुगे । अब केही समय नेपालीहरूले सरकारतिर औलो उठाउनुको अर्थ राष्ट्रवादी अडानविरुद्ध उभिनु हुन्छ । त्यस्तो आँट गर्ने कोही हुँदैन । कोरोना संक्रमणमा अति अव्यवस्था र पीडा थपिए पनि मौन रहन नागरिक बाध्य हुन्छन् । अथवा आगामी साउन मसान्तमा ओलीका अढाइ वर्ष पूरा हुन्छन् र सहमति अनुसार उहाँले पुष्पकमल दाहाललाई सत्ता बुझाउँदा नक्सा जारीको साहसिक राष्ट्रिय कृत्यसमेत जिम्मा दिनु हुनेछ र जमीन फिर्ता भए पनि नभए पनि उहाँंको राष्ट्रिय कीर्ति स्थापित हुनेछ । जमीनबाट भारतीयलाई हटाउन नसके अपकीर्तिको भागीदार सत्तामा पुग्ने अरु नेता हुने र फिर्ता भए त्यसको आरम्भ जस आफैमा रहने ओलीको सोच प्रशंसनीय छ । अझ आउने निर्वाचनमा समेत यसको लाभ ओली पक्षलाई नै मिल्ने हुनसक्छ । अर्थात् चीत पनि पट पनि प्रधानमन्त्री ओलीकै पक्षमा हुनेछ ।

वास्तवमा आजका दिनमा प्रधानमन्त्री के.पी.ओलीको तुलनामा कुनै पनि अरु नेता चतुर छैनन् । उहाँ रुग्ण अवस्थामा पनि यति बोल्ड, निर्णायक, चतुर देखिनु आफैमा आश्चर्य हो । तर उहाँले व्यक्त गर्नु भएका गैरकूटनीतिक भाषा, आवेश र उत्तेजनाको मौसमी ट्युनिक अनुसारको राष्ट्रवादीशैलीले कतै विनाशको कठोर राजमार्ग त बनाउने होइन ? यो जिज्ञासालाई कसैले अराष्ट्रिय भन्ने हो कि ? तैपनि गर्न मन लागिरहेको छ ।