एक अफ्रिकी दास, जसबाट २ सय बढी सन्तान जन्माइए


हरेकपल August 22, 2023

अफ्रिका । दास प्रथा कालो मसीले लेखिएको मानव सभ्यताको इतिहास हो । यसमा पीडा, क्रूरता, बर्बरता र अपमानजनक मृत्यु बाहेक केही थिएन । यसरी संसारका धेरैजसो भागमा दास प्रथा प्रथा थियो तर अफ्रिकीहरूका लागि यो श्रापभन्दा कम थिएन । 

अधिकांश दासको नाममा किनबेच गर्ने काम उनीहरुले नै गरेका थिए । यही कारणले गर्दा आज तपाईंले विश्वका धेरै ठाउँमा कालो मानिसलाइ दासको रूपमा राखिएको भेट्टाउनु हुनेछ । यद्यपि यी सबैको उत्पत्ति अफ्रिका हो ।

यी दासहरू किन्ने मानिसहरूले तिनीहरूलाई विभिन्न प्रकारका कामहरू गराउने गर्थे । तर आज हामी तपाईलाई एउटा दासको कथा सुनाउन गइरहेका छौँ, जसको एकमात्र काम आफ्नो मालिकको लागि सन्तान जन्माउनु थियो ।

हामीले कुरा गरिरहेको पाटा सेकाको वास्तविक नाम रोक जोस फ्लोरेन्सियो थियो । १९ औं शताब्दीमा उनलाइ ब्राजिलियन जग्गा मालिकले दास बनाएका थिए । पातासेकाको लम्बाइ करिब ७ फिट २ इन्च भएको र उनी निकै बलियो भएको बताइएको छ । उनको बारेमा यो पनि भनिन्छ कि उनी १३० वर्षसम्म बाँचे। तर, उनको सम्पूर्ण जीवन मालिकका लागि सन्तान उत्पादनमा बित्यो ।

वास्तवमा यो त्यो समयको कुरा हो, जब अफ्रिकी दासहरूको खरीद र बिक्री चरम सीमामा थियो । संसारभरका धनी मानिसहरूले यी दासहरू किन्न चर्को मूल्य तिर्ने गर्थे । विशेष गरी यदि मानिस दास छ र ऊ बलियो छ भने जमिन्दारहरूले उसबाट बढी पैसा लिने गर्थे । 

पाता सेका धेरै बलियो थियो, त्यसैले उनको मालिकले उनलाई ब्रीडरको काम दिए ताकि उनीबाट जन्मेका बच्चाहरू पनि बलियो होस् । र, यो काम धेरै पैसा कमाउनको लागि गरिएको थियो । पाता सेकाले आफ्नो जीवनमा २०० भन्दा बढी सन्तान जन्माएको बताइन्छ ।